  • image of Ceramic Capacitors>0505P120GP201X
  • Part number 0505P120GP201X
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 12PF 200V P90 0505
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 1143
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrPassive Plus
    Series0505P
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±2%
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Low ESL
    Voltage - Rated200V
    Package / Case0505 (1313 Metric)
    Temperature CoefficientP90
    Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Capacitance12 pF